Acwa Güç Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yönetimi

Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş. faaliyet gösterdiği coğrafyalarda bir arada yaşadığı toplumların sosyal ve mesleki gereksinimlerini Kurumsal Sosyal Sorumluluk uygulama planı değerlendirme süreci dahilinde ele alarak isabetli, kurum politikaları ile özdeş ve sürdürülebilir yaklaşıma sahip olma felsefesi ile topluma kazandırmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu'na bağlı "ACWA Güç Kurumsal Sosyal Sorumluluk Komitesi" oluşturulmuş ve şirket içi ve yerel temsilcilerin katılımları ile ilgili faaliyetlerin planlanması, uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi faaliyetleri sürdürülmektedir.

Bölgesel ihtiyaç analizleri baz alınarak dizayn edilen faaliyetler, yerel uygulayıcı paydaşlar işbirliğinde hayata geçirilmektedir. Acwa Güç Kurumsal Sosyal Sorumluluk Komitesi tarafından planlama, uygulama, izleme ve değerlendirmesi yapılan faaliyetler üç ana başlıkl altında yürütülmektedir:

A.Meslek Edindirme Eğitimleri

Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetleri kapsamında mesleki eğitimin önemine inanamaktadır. Bu çerçevede, meslek sahibi olmak isteyen bireyler için Yahşihan Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde mobilya imalat ve kumaş kaplama atölyesi kurulumunu gerçekleştirmiştir. Bu kurs kapsamında mobilya üretiminin uçtan uca tüm safhaları usta eğitici tarafından kursiyerlere aktarılmakta ve bölgesel istihdam bakımından önem arz eden mobilyacılık sanayiinde yetişmiş kalifiye işgücü oluşumuna destek olunmaktadır.

Eğitimin ilk kursiyer dönemi başarı ile tamamlanmış ve katılımcılar sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Kursun ikinci etabı için kayıtlar devam etmektedir.

B.Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Eğitimleri

Yahşihan Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile organize edilen "Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği" eğitimleri kapsamında inşaa edilmiş olan sera ortamında uygulamalı eğitim gören kursiyerler için ayrıca tarımsal gelişimi destekleme amaçlı teknik danışman desteği eğitimler kapsmaında kursiyerlere sağlanmaktadır.

C.Arıcılık Eğitimleri

Modern ve organik arıclığın tekniklerinin anlatıldığı ve Yahşihan Halk Eğitim Merkezi tarafından iki dönem olarak düzenlenen eğitimlere çok sayıda kursiyer katılmış ve sertifika almıştır. Eğitimler daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürün elde edilmesine önemli katkı sağlamaktadır.

D.Kalorifercilik Eğitimleri

Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Yahşihan Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen "Katı, Sıvı ve Gaz Yakıtlı Kalorifer Operatörlüğü" eğitimlerinin birinci dönem kursiyerleri sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Katılımcılar aldıkları sertifika ile çeşitli kamu ve özel kurumlarda istihdam imkanı elde etmiştir.

E.Çocuk Bakımı ve Gelişimi Eğitimi

Çocuk Bakımı ve Gelişimi Eğitimi kurs programının amacı, 0-5 yaş aralığındaki çocuğun bakımını yapabilen, çocuğun beslenmesini sağlıklı bir şekilde yürüten, çocuğun gelişim aşamalarını, özelliklerini ve hastalıklarının takibini yapabilen ve çocuk ile doğru iletişim kurabilen bebek bakıcısı ve eğiticisi yetiştirmektir.

Bu kursun amacı gerek cocuk bakımı ve gelişiminde aile farkındalığını arttırmak gerekse de çocuk bakıcılığı mesleği dahilide yetişmiş insan kaynağı oluşturmaktır.

F.Kuaförlük Meslek Atölyesi

Tamamı usta öğretici sertifikasına sahip eğitmenlerce verilmekte olan Kuaförlük Atölyesi kursu, kuaförlük mesleğini icra etmek isteyen katılımcılar için çok kapsamlı teorik-uygulamalı eğitim imkanı tanımaktadır.

Eğitimin ilk dönemi tamamlanmış ve ilk kursiyerlerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. Açılacak yeni kurs dönemlerinde eğitimler verilmeye devam edecektir.

Meslek edindirme kursları Kırıkkale İşkur Müdürlüğü, Yahşihan Halk Eğitim Müdürlüğü ve Acwa Güç işbirliği ile düzenlenmektedir.

A.Hayvan Sağlığı Geliştirme ve Destekleme Programı

Yahşihan, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen "Hayvan Sağlığı Geliştirme ve Destekleme" programı kapsamında, teknik kapasitenin arttırılması amacı ile mobil ultrason cihazı satın alınarak kuruma hibe edilmiştir. Ultrason denetimleri sayesinde kesim öncesi yapılan kontroller ve genel sağlık taramaları Yahsihan ve diğer ilçeler nezdinde etkin br şekilde yürütülmektedir.

B.Çiftçilere Yönelik Teknik Kapasite Arttırıcı Teknik Geziler

Kırıkkale ili Yahşihan ilçesinde faaliyet gösteren çiftçilerin teknik kapasitelerinin arttırılması adına civar ve yakın bölgelerde düzenlenen fuar ve tanıtıcı etkinliklere ulaşım sponsorluğu sağlanmaktadır. Bu faaliyetler kapsamında, Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile Elmadağ' da faaliyet gösteren örnek tarım ve hayvancılık işletmelerine yapılan teknik gezilere pek çok çiftçinin katılımı sağlanmıştır.

C.İlköğretim Trafik Eğitim Pisti Kurulumu

Kırıkkale ili Yahşihan ilçesinde eğitim gören İlköğretim çağındaki çocukların trafik bilincini arttırmak ve trafik kurallarını küçük yaşta uygulamalı ve doğru şekilde öğrenmelerine olanak sağlamak adına, trafikteki mevcut işaret-işaretçi ve kuralların birebir uygulamalarını akülü araçlar ile tatbik edebilecekleri trafik eğitim pisti kurulmuştur. Örneği nadir olan eğitim pisti örnek teşkil etmesi bakımından bölge eğitim kurumları ve veliler tarafından oldukça beğeni kazanmıştır.

D.Okuma ve Satranç Sınıfları Kurulumu

Geleceğin nesilleri olan çocuklarımıza küçük birer armağan olarak iki farklı okula okuma ve satranç sınıfları kurulumu gerçekleştirilmiştir.

A.İhtiyaç Sahipleri için Gıda Paketi Yardımları

Yahşihan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile belirlenen ihtiyaç sahibi evler tek tek ziyaret edilerek gıda paketi yardımları yapılmıştır.

B.Çocuklar için Kışlık Giyim Yardımı

Kırıkkale Yahşihan Bölgesindeki ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için mont ve bot yardımı yapılmıştır.

C.Akülü Engelli Aracı Temini

Yahşihan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile belirlenen ihtiyaç sahipleri için akülü engelli araç temini gerçekleştirilmiştir.

D.Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Kliniği Moral Etkinliği

Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Kliniği'nde yatan çocuklarımızın tedavi süreçlerine destek olmak ve motivasyonlarını arttırabilmek adına çeşitli eğlenceler düzenlenmiş ve ziyaretler gerçekleştirilmiştir.