950 MW Kombine Çevrim Enerji Santrali

Kırıkkale DGKÇ Enerji Santrali Projesi, Kırıkkale'nin Yahşihan İlçesinde Kılıçlar belediyesi içinde bulunmaktadır. Bu proje, Kırıkkale şehir merkezine 15 kilometre ve Ankara'nın doğusuna 50 km kilometre mesafededir.

Samsung C&T Corporation ile imzalanan bir anahtar teslim EPC Sözleşmesi kapsamında yürütülen Projenin inşaatının 30 aylık bir dönemde tamamlanması öngörülmektedir. Sözleşme kapsamında yer alan Çalışmalar, Proje alanından yaklaşık 120 km uzaklıktaki Bağlum bağlantı noktasına çekilecek iletim hattı dahil olmak üzere BOTAŞ Petrol Taşıma Tesisleri (gaz boru hattı dahil) ile TEIAŞ Elektrik İletim Tesislerinin inşaatını içerir.

Tesis, First National Operation & Maintenance Company LLC ("NOMAC") tarafından imzalanan İşletme ve Bakım Sözleşmesi ("İşletme ve Bakım Sözleşmesi") kapsamında ayrı bir hizmet şirketi olan Nomac Enerji Üretim Işletme Ve Bakim Hizmetleri Limited Şirketi tarafından işletilmekte ve bakımı yapılmaktadır.

Liberal piyasa koşullarında işletilen projede, güvenilir elektrik kapasitesi hedeflenmekte ve üretilen elektrik iki taraflı sözleşmeler aracılığıyla ve dengeleme/gün öncesi piyasasında satılmaktadır.

Ortaklar

ACWA Power Hisse: 100%

Şu anda Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Güney Doğu Asya bölgeleri dahil olmak üzere 13 ülkede faaliyet gösteren ACWA Power, elektrik ve tuzdan arındırılmış su üretimi tesislerinden oluşan bir portföyün geliştiricisi, yatırımcısı, ortak maliği ve işletmecisidir. 67.2 milyar ABD dolarını aşan yatırım değeri ile portföyü, Kamu Özel Ortaklığı, Devlet İmtiyazı ve Kamu Hizmetleri Dış Kaynak Kullanım modelleri altında uzun vadeli alıcı sözleşmeleri ile kamu kurumlarına ve endüstriyel şirketlere toplu olarak sağlanmak üzere 42,8 GW elektrik ve günde 6,4 milyon metre küp tuzdan arındırılmış su üretme kapasitesine sahiptir.

Operasyon ve Bakım

NOMAC Türkiye

ACWA Power'ın yüzde yüz iştirakli şirketi First National Operations & Maintenance Company (NOMAC), kendi yönetim kurulu, yönetimi ve finansal hedefleri olan bağımsız bir işletme ve bakım (İşletme ve Bakım) şirketidir. 2005 yılında kurulan NOMAC, şu anda Suudi Arabistan'da elektrik ve suyu tuzdan arındırma sektöründe lider bir bağımsız işletme ve bakım hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet göstermektedir.

Konum Kırıkkale, Türkiye
Müşteri Serbest piyasa
Yakıt Doğal Gaz
Kapasite 950 MWGross / 927 MWNet
Teknoloji
  • GE (Alstom) / GT26 @2011 Gas Turbines
  • GE (Alstom) ST / DKY3 – 2N49 (Triple Pressure Reheat)
Konfigrasyon CCGT, Multi‐Shaft Tecnology (2xGTG + 1xSTG)
Proje Maliyeti USD 1,066 Mn
Ticari Operasyona Başlama 2017
ACWA Power Hisse 100%
Kontrat Tipi ve Koşullar Serbest Piyasa (ikili anlaşma & gün öncesi piyasa)
Operator NOMAC Türkiye

Middle East and Africa I Power Deal of the Year Kirikkale 950 MW CCGT IPP